مطالب فارسی

خیزش میلیاردی

دانا مردوخی

بسیاری از مردم و حتی کارشناسان از تغییر بزرگی که در اقتصاد جهانی بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ در حال اتفاق افتادن است بی خبر هستند.

۳ میلیارد کاربر و مشتری جدید که هرگز چیزی را در اینترنت نخریده اند، تا بحال فایل و یا مطلبی را آپلود نکرده و چیزی را درست نکرده که بفروشند در حال هجوم به سمت دنیای اینترنت و بازار آنلاین و ایجاد تغییر و جهش ناگهانی در  اقتصاد جهانی هستند.

اگرچه بسیاری از این افراد در آفریقا، هند، چین و کشورهای در حال توسعه زندگی کرده و درآمد کمی دارند، اما هنگامیکه با هم ترکیب شود تریلیون‌ها دلار را به اقتصاد جهانی تزریق می کنند اما با این وجود  کسی در این مورد هنوز صحبت نمی کند.

 پیتر دیامندیس مدیر شرکت ایکس پرایز این پدیده را خیزش میلیاردی نامیده و من این گروه عظیم را ارتش میلیاردی می نامم.

شما قرار است چه چیزی را به آنها بفروشید و آنها قرار است چگونه با شما رقابت کنند؟

این ارتش میلیاردی قرار نیست آن گونه که ما بیست سال پیش با سرعت ۱۲۸ کیلوبایت و کامپیوترهای شخصی به اینترنت پیوستیم به دنیای آنلاین قدم بگذارند بلکه این گروه با اینترنت ۴جی و موبایلهای هوشمند به دنیای اینترنت وارد می شوند. دنیایی که در آن گوگل و فیسبوک و اینستاگرام و تلگرام و ده ها شبکه اجتماعی دیگر ما و کسب و کارها را چنان به هم مرتبط کرده اند که بدون این وبسایت و اپلیکیشن ها کار و زندگی غیر ممکن جاوه می کند.

آنها در دنیایی قدم می‌گذارند که هوش مصنوعی، چاپگرهای سه بعدی، واقعیت مجازی و افزوده و ده‌ها تکنولوژی نوین دیگر در حال همه گیر شدن هستند.

در این مطلب می‌خواهیم تاثیرات حضور آنلاین این ارتش میلیاردی را بر زندگی و کسب و کار شما و همچنین اقتصاد جهانی بررسی کنیم.

در سال ۲۰۱۰ تنها یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر به اینترنت دسترسی داشتند در حالی که امروز در سال ۲۰۱۷ این مبلغ دو برابر شده و سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر به اینترنت دسترسی دارند. در سه سال آینده این عدد باز هم دو برابر شده و به حدود ۷ میلیارد نفر خواهد رسید و این یعنی تقریبا تمام مردم دنیا آنلاین خواهند بود.

دو موردی که روند پیوستن ارتش میلیاردی به فضای آنلاین را سریع و آسانتر میکند دو پروژه بزرگ و روند دگرگون کننده هستند که توسط شرکت های بزرگ موبایل سازی و گوگل و فیسبوک در حال انجام اند.

پروژه اول مربوط به تولید موبایلهای ۵ دلاری و ارزان قیمت است که شرکت های بسیاری در حال کار بروی آن هستند تا بتوانند بازار بکر و پرسود کشورهای آفریقایی و در حال توسعه را در کنترل خود بگیرند.

پروژه دوم که توسط چند شرکت بزرگ در حال انجام است فراهم کردن اینترنت با سرعت مناسب در شهر ها و روستاهای دور افتاده است.

فیسبوک با پروژه internet.org و گوگل با پروژه Loon در حال گسترش دامنه اینترنت به دورافتاده ترین نقاط کره زمین هستند.

 این خیزش میلیاردی از زمینه های فرهنگی متفاوت با سلایق و نیازهای گوناگون خواهد بود که تقاضای بسیاری را بر بازار تولید و خدمات به همراه خواهد داشت. این بازار عرضه و تقاضای نوپا، نیاز به بازنگری شرکت های غربی در برنامه ریزی و چگونگی ارائه خدمات و یا تولید  محصولات را دوچندان می کند.

پیوستن این خیل عظیم جمعیت به سایر کاربران اینترنت و نیاز به آموزش و یادگرفتن در زمینه های گوناگون، کسب و کارهای آموزشی را رونق بخشیده و در همین حال شرکت های طراحی بازی و تفریحات آنلاین با تقاضای بسیار زیادی برای ارائه بازیها و اپلیکیشن های سرگرمی مواجه خواهند شد تا اوقات فراغت این تازه واردین را پر کنند.

هند بزرگترین کشور انگلیسی زبان دنیاست. از جمعیت ۱.۲ میلیاردی هند، ۸۰۰ میلیون نفر بین ۲۲ تا ۳۷ سال سن دارند که مسلط به زبان انگلیسی هستند. در سالهای اخیر شرکت های بزرگ بین المللی و هوشمند سرمایه گذاریهای عظیمی در صنعت IT هند انجام داده اند. طبق تحقیقات شرکت مک کینزی اگر رشد اقتصادی هند با این شتاب ادامه پیدا کند، درآمد سرانه افراد در طول ۸ سال آینده سه برابر شده و هند به پنجمین کشور مصرف کننده جهان تبدیل خواهد شد. شاید به همین دلیل است که مثلا شرکت آمازون ۳ میلیار دلار در صنعت اینترنت و موبایل هند سرمایه گذاری کرده است.

اجازه بدهید نگاهی به آمارهای مربوط به کاربران اینترنت و بازار آنلاین بکر و پربازده در ایران بیندازیم.

بر اساس آمارهای پایگاه بررسی جهانی وضعیت اینترنت ایران با ۸۱ میلیون جمعیت، دارای ۴۶ میلیون کاربر اینترنت بوده که ضریب نفوذ ۵۷ درصدی دارد. از کشورهای بعدی در خاورمیانه، عربستان با ۱۸ میلیون، عراق با ۱۱ میلیون، امارات متحده عربی با ۹ میلیون و سوریه با ۶ میلیون کاربر در رده های بعدی قرار دارند.

با توجه به روند رشد کاربران اینترنت در ۱۰ سال گذشته در ایران، انتظار میرود که تا سال ۱۴۰۰ شمسی حداقل ۶۰ میلیون ایرانی به اینترنت دسترسی داشته باشند که برابر ۵۰% کل کاربران اینترنت در خاورمیانه می باشد

حال سوال اینجاست که شما برای این بازار ۶۰ میلیونی با پتانسیل میلیاردها دلار چه برنامه، محصول و یا خدماتی دارید؟

آیا وقت آن نرسیده آنان که هنوز پتانسیل سرشار از سود این بازار را باور نکرده اند و همچنان بر روال قدیمی و سنتی کار میکنند، اندکی بیندیشند و پیش از آنکه توسط کسب و کارهای کوچک و آنلاین سرنگون شوند، مشاغل خود را دگرگون کنند؟

تا پنج سال دیگر بسیاری از مشاغل و کسب و کارهای امروزی وجود نخواهند داشت و فرصت ها و زمینه های جدیدی جایگزین آنها خواهد شد.

آیا شغل و کسب کار شما جزو این دسته هستند؟!

Dana Mardoukhi

Related Posts

error: Content is protected !!
Close
Close